Zyra për informim

Departamenti për Marrëdhënie me Publikun

+381 (0) 38 227 221
akr.kosova@gmail.com

 

 • Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli takon presidentin malazez Milo Gjukanovic. Konfirmohet partneritet i fuqishëm i dy vendeve.

  Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli bashkë me presidentin Thaqi ka takuar presidentin e Malit të Zi Milo Gjukanovic ku edhe diskutuan për bashkupunimin e mëtutjeshëm të dy vendeve. Ministri Pacolli në rrjetin social Facebook ka konfirmuar se partneriteti me vendin fqinjë Malin e Zi vazhdon më i konsoliduar se asnjëherë. “Gjatë qëndrimit në Malin e Zi zhvilluam një takim me Presidentin Milo Gjukanovic. Republika e Kosovës dhe Mali i Zi janë partnerë strategjik në rrugëtimin e përbashkët euroatlantik. Mali i Zi në Nato garanton paqe dhe siguri në gjithë rajonin. Partneriteti i Kosovës me Malin e zi do të thellohet edhe më tej” u shpreh Pacolli në llogarinë e tij në Facebook.

 • Presidenti i AKR-së Behgjet Pacolli ka takuar presidentin e Austrisë Van der Bellen. Tema kyqe ishin liberalizimi i vizave dhe Interpoli

  Presidenti Pacolli ka qëndruar për vizitë në Austri ku është takuar me presidentin austriak Van der Bellen. Në llogarinë e tij në facebook Pacolli u shpreh optimist për mikpritjen e nikoqirëve si dhe për temat e rëndësishme që i trajtuan. “Takim shumë konstruktiv me Presidentin Van der Bellen. Austria mbështet Kosovën në rrugën e saj drejtë integrimeve Euro-Atlantike. Liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi i Kosovës në Interpol ishte kryetema e takimit me Presidentin Van der Bellen”, u shpreh Pacolli në llogarinë e tij në facebook.

   

 • Ministri i Punëve te Jashtme Behgjet Pacolli takon presidentin malazez Milo Gjukanovic. Konfirmohet partnertitet i fuqishëm mes Kosovës e Malit të Zi.

  Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli bashkë me presidentin Thaqi ka takuar presidentin e Malit të Zi Milo Gjukanovic ku edhe diskutuan për bashkupunimin e mëtutjeshëm të dy vendeve. Ministri Pacolli në rrjetin social Facebook ka konfirmuar se partneriteti me vendin fqinjë Malin e Zi vazhdon më i konsoliduar se asnjëherë. “Gjatë qëndrimit në Malin e Zi zhvilluam një takim me Presidentin Milo Gjukanovic. Republika e Kosovës dhe Mali i Zi janë partnerë strategjik në rrugëtimin e përbashkët euroatlantik. Mali i Zi në Nato garanton paqe dhe siguri në gjithë rajonin. Partneriteti i Kosovës me Malin e zi do të thellohet edhe më tej” u shpreh Pacolli në llogarinë e tij në Facebook.

 • Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli takon presidentin malazez Milo Gjukanovic. Konfirmohet partneritet i fuqishëm i dy vendeve.

  Ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli bashkë me presidentin Thaqi ka takuar presidentin e Malit të Zi Milo Gjukanovic ku edhe diskutuan për bashkupunimin e mëtutjeshëm të dy vendeve. Ministri Pacolli në rrjetin social Facebook ka konfirmuar se partneriteti me vendin fqinjë Malin e Zi vazhdon më i konsoliduar se asnjëherë. “Gjatë qëndrimit në Malin e Zi zhvilluam një takim me Presidentin Milo Gjukanovic. Republika e Kosovës dhe Mali i Zi janë partnerë strategjik në rrugëtimin e përbashkët euroatlantik. Mali i Zi në Nato garanton paqe dhe siguri në gjithë rajonin. Partneriteti i Kosovës me Malin e zi do të thellohet edhe më tej” u shpreh Pacolli në llogarinë e tij në Facebook.

 • Nëse dikush e quan projektin tonë për ndërtimin e Universitetit modern të Prishtinës si antikombëtar, atëher vërtetë ka probleme. Projekti ynë i ndërtimit të kampusit modern Universitar krijon kushtet e nevojshme për ngritjen e cilësisë në arsim. Fatkeqësisht studentët tanë sot nuk kanë kushtet as minimale për studim, prandaj edhe renditemi në vendet e fundit në ranglistat ndërkombëtare. Menjëherë pas ndërtimit Universitetit Modern, pjesa e liruar, shëndërrohet në qendër zhvillimi ekonomik, atraksion kulturor e turistik.Kushdo që kritikon ose ka mungesë vizioni ose ka qëllime të këqija në raport me studentët, qytetarët dhe shtetin. Ose edhe më keq, ka nostalgji për ato ndërtesa të kēqija të sistemit jugosllav.Këto projekte e bëjnë Kosovën të duket si kryeqendrat perendimore. SHIKOJENI VIDEON!

  Posted by Behgjet Pacolli on Freitag, 20. Oktober 2017

 • “Roli i gruas tani ka ardhur koha të nënvizohet më shumë se kurrë”

  Është mbajtur mbledhja e shtabit zgjedhor bashkë me Forumin e Gruas të AKR-së.

  Mobilizimi i të gjitha strukturave të grave në AKR po vazhdon me intenstitet të lartë.

  Shefi i shtabit zgjedhor Rrahim Pacolli kërkoi që tani më shumë se kurrë të vlerësohet roli i gruas në punësim e edukim.

  “Roli i gruas tani ka ardhur koha të nënvizohet më shumë se kurrë. Ne të gjithë në shoqëri jemi të barabartë. E programi i AKR-së e mundëson këtë më së miri, duke i’u ofruar punësim dhe jetë të sigurt të gjitha grave në Kosovë. Tani veçse po ofrohet dita kur AKR të dëshmojë vlerat e çmuara të shoqërisë tonë, e bashkë me to të sigurojë edhe mirëqenien dhe jetën e denjë për të gjithë qytetarët e Kosovës” tha ndër të tjerash shefi i shtabit zgjedhor Rrahim Pacolli.

   

   

 • Koordinatori viziton degën e AKR-së në Drenas

  Koordinatori në nivel qendror, Vesel Makolli është takuar me kryetarin e degës në Drenas, Elmi Thaçin. Bashkë me te ishte edhe eksperti i ekonomisë, Ibrahim Rexhepi. Qëllimi i takimit ishte vazhdimi i bashkëpunimit të fuqishëm të degës aq fort të konsoliduar si ajo e Drenasit. Kryesia e Drenasit bashkë me kryetarin e saj shprehën paknaqësitë e shumta që e kanë kapluar komunën e tyre, e që shpresën e mbajnë vetëm në programin e AKR-së.“Populli beson shumë në programin tonë e posaqërisht beson që Behgjet Pacolli do ta nxjerr vendin nga kjo krizë e thellë ekonomike. Jam i bindur që në zgjedhjet e ardhshme lokale ne do ta kemi fjalën kryesore ngase populli beson në neve” tha ndër të tjerash kryetari i degës së Drenasit, Elmi Thaçi.

  Kjo u mirëprit edhe nga koordinatori Vesel Makolli që u shpreh i bindur që kjo gjendje e rëndë që  ka kapluar vendin tonë nuk do të vazhdoj gjatë. “Çdo ditë ne po na bashkohen bashkëmendimtar, gjegjësisht anëtarë të cilët janë të pakënaqur gjerë në maksimum me këtë qeverisje dhe se rrugën për dalje të vendit nga kjo katrahurë e shohin vetëm përmes AKR-es dhe Presidentit Behgjet Pacolli” u shpreh koordinatori Makolli.

   

 • AKR e konsoliduar fuqishëm në tërë Kosovën

  Presidenti i AKR-së Behgjet Pacolli pas ri-zgjedhjes së tij në krye të partisë me sistemin një anëtarë një votë, ka mbajtur takimin e parë me kryetar të degëve në gjithë Kosovën.

  Gjatë këtij takimi u diskutua për aktivitetet e partisë në qender dhe në degë, rreth programit qeverisës dhe pergatitjeve për zgjedhjet e ardhshme lokale në Kosovë.

  AKR mbetet e përkushtuar në fuqizimin e saj në tërë Kosovën si e vetmja parti pa të kaluar kriminale e korruptive, parti e zhvillimit ekonomik e mirëqenies sociale, parti që meriton të udhëheq me Kosovën.

  #AKRShpresë

  akr02 akr01

 • Behgjet Pacolli me 49 mijë vota, rizgjedhet President i partisë

  Pas përfundimit të suksesshëm të procesit të brendshëm zgjedhor për President të partisë, Aleanca Kosova e Re, ka mbajtur sot konferencë për media, me ç’rast është bërë prezantimi i rezultateve përfundimtare të dala nga këto zgjedhje. Kryetari i Komisionit Zgjedhor, Fatmir Matoshi, i ka falënderuar të gjithë personat e përfshirë në këtë proces zgjedhor si dhe të gjithë anëtarët e Komisioneve zgjedhore të AKR-së nëpër degë.  
  Në votimet për President të Aleancës Kosova e Re, gjithsej kanë marrë pjesë 50,028 persona ndërsa për Behgjet Pacollin në krye të AKR-së, kanë votuar 49,411 persona (98.77%). Vota kundër kanë rezultuar 531 (1.06%), ndërsa 86 vota (0.17%) janë shpallur të pavlefshme.

  Numri më i madh i anëtarëve të Aleancës Kosova e Re që kanë dalë në votim është në Prishtinë, Mitrovicë, Gjilan, Ferizaj, Kamenicë, Lipjan, Pejë, Prizren, Gjakovë, etj.

  Rezultatet e zgjedhjeve për President të Aleancës Kosova e Re i paraqiti anëtari i Komisionit Zgjedhor Nasuf Aliu, i cili paraprakisht e falënderoi anëtarësinë e AKR-së, e cila sipas tij ka qenë jashtëzakonisht e përkushtuar për mbarëvajtjen e rregullt të të gjithë procesit.

  Kryetari i Komisionit Zgjedhor Fatmir Matoshi, ka deklaruar para gazetarëve se, pjesëmarrja e madhe e personave të përfshirë në procesin e votimit, ka qenë rezultat i riorganizimit të suksesshëm i cili është bërë brenda AKR-së, duke e përmendur këtu edhe procesin e krijimit të 800 nëndegëve të partisë të cilat shtrihen në tërë territorin e Kosovës. “Numri i madh i pjesëmarrësve në votim është rezultat i punës 1 vjeçare në riorganizimin e partisë. Kemi arritur që të krijojmë 800 nëndegë në tërë Kosovën. Vetëm në strukturat e nëndegëve dhe forumet tjera janë aktiv mbi 20 mijë persona. Ndërsa anëtarësia po rritet fuqishëm çdo ditë”, ka thënë Matoshi.

  Matoshi gjithashtu ka bërë të ditur, se certifikimi formal i rezultatit do të bëhet në Kongresin Qendror të Aleancës Kosova e Re, i cili do të mbahet me datë 24.02.2017.

Foto Galeria

Anëtarsohu Online

M F

Antarsohu dhe behu pjesë e ndryshimit

Nga facebook

më lart